Początek

1 stycznia. 1 września. 1 października. Trzy istotne pierwsze dni miesiąca w ciągu naszego życia. Rok kalendarzowy. Rok szkolny. Rok akademicki. Początek innego niż dotychczas trybu pracy. Koniec wolnego, koniec wakacji, powrót do szarej rzeczywistości. Tylko ten 1 stycznia jakiś taki inny. Stawiamy sobie wtedy nowe cele. Postanowienia. Mamy większą skłonność do refleksji, no bo to początek. Można zacząć coś zupełnie inaczej i od nowa. 

Tylko ok. 5 % z nas dotrzymuje postanowień noworocznych. Wynika to z tego, że źle formułujemy cele – wyolbrzymiamy je do nierealnych rozmiarów, brzmią one zbyt ogólnie, są niemierzalne. Mówimy schudnę zamiast będę ćwiczyć dwa razy w ciągu tygodnia. No i na tym początku mamy taki olbrzymi zapał, chce nam się, a potem wystarczy kiepska pogoda, sterta prania czy co tam innego znajdzie się w zasięgu wzroku. 

O prawidłowym stawianiu celów, czy sposobach na wyrobienie nawyków nie będę wam pisać, bo artykułów w internecie jest mnóstwo. Chciałabym się zastanowić nad inną rzeczą…

Kto ci powiedział, że początek jest pierwszy? Że pierwszy musi być na początku? Że cokolwiek trzeba zaczynać od poniedziałku, od pierwszego, od Nowego Roku? 

Przecież na początku był… chaos.

W tobie i we mnie też teraz jest. Gdyby tak nie było, nie stawiałbyś sobie celów, nie szukałbyś początku.

W końcu cele są dla człowieka ekipą sprzątającą. Pomagają uporządkować mu chaos. 

Zacznij więc dzisiaj. Nie czekaj na początek, na poniedziałek, na dzień bez chmurek, wiatru i słońca. Życie masz jedno, w chaosie żyć łatwo się nie będzie.

Ja zaczynam. Habbit tracker pobrałam gotowy z internetu. Przejrzałam postanowienia noworoczne, sformułowałam je jeszcze raz, z niektórymi dałam sobie spokój. Próbuję coś zmienić, próbuję uporządkować swój chaos. 

Próbuję. 

Submit a comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s