Przepraszam pani Irytująca, która jest godzina?

Czas. Zabawne zjawisko. Z jednej strony jest mierzalny, z drugiej, sprawia wrażenie ulotnego. Czasem masz nad nim kontrolę, ale częściej przecieka Ci przez palce. Czasem go organizujesz, zapełniasz zajęciami, a czasem pozwalasz mu po prostu płynąć. Panta rhei – wszystko płynie. Czas też płynie, mimo tego, że chcielibyśmy go zatrzymać. Nie patrzy na to, że wcześniej go… no właśnie, zmarnowaliśmy?

Co rozumiemy przez marnowanie czasu? W dzisiejszym pędzącym świecie, nastawionym na produktywność i wyniki, marnotrawstwem będzie wszystko to co nie rozwija, a więc i odpoczynek, spędzanie czasu na błahostkach. A przecież czasem potrzebujemy chwili relaksu, chwili nic nie robienia, gdy leżymy i pozwalamy myślom swobodnie płynąć. Przecież to nic złego. A może marnowanie czasu odnosi się do jakichś dziedzin życia? Kiedy zamiast spędzać czas z dziećmi, siedzisz w pracy po 14h i nawet nie wiesz czemu to robisz? Ale to by oznaczało, że wartość jaką nadajemy pojęciu czasu zależy… od nas samych. 

Stoję sobie teraz w takim punkcie mojego życia, że równie dobrze mogłabym stanąć pod tarczą Big Bena albo zegara Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, i zadać sobie pytanie, która jest godzina. I wiesz co? Nie wiedziałabym co mam odpowiedzieć. To nie tak, ze nie umiałabym odczytać z tarcz, ułożenia wskazówek, nie nie. Nie umiałabym ci powiedzieć, która jest godzina mojego życia. I jak wiele z nich uważam za dobrze wykorzystane. 

Wiele godzin poświęciłam, w coś w co wierzyłam. W co chciałam wierzyć, czemu chciałam się poświęcić. Dzisiaj, będąc dosyć wyniszczona tymi staraniami, zastanawiam się czy było warto szaleć tak. Czy warto było, wkładać w to wszystko aż tyle wysiłku. Tym bardziej, że mam wrażenie, że to co dzięki temu osiągnęłam mi się nie należy, że wyrwałam to komuś z rąk, krzycząc MOJE. Że powinnam odłożyć to do skrzynki z zabawkami, bo przecież tak robią grzeczne dzieci. A ja jestem grzeczną dziewczynką.

Czasami.

Stałam tak, patrzyłam na tarczę i wtedy usłyszałam:

Przepraszam Pani Irytująca, która jest godzina?
Niepewnie odpowiedziałam
Wpół do życia. Za kwadrans zmiana. 23 po narodzeniu. Niewiadoma do końca.

3 comments

Submit a comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s