Warszawa

Warszawa to dziwne miasto. Dużo w nim ludzi i sądząc po słyszanych dialektach i językach sporo przyjezdnych. Nikt na nikogo nie spogląda, każdy podąża w swoim, tylko sobie znanym kierunku. Jesteś anonimowy.

Jest to też miasto przesiadek i dochodzenia piechotą do celu. Chyba tylko dwa razy udało mi się przejechać gdzieś bez zmiany linii czy dodatkowego tuptania. Ze ścisłego centrum uciekałam tylko jeden raz i tylko wtedy ten jeden raz stałam w korku w godzinach szczytu.

Warszawa to też mądre rozwiązania. W cenie jednego biletu metro, autobusy, tramwaje i kolejka podmiejska. Tylko rozkład jazdy jest jakiś taki mało przyjazny.

Historia jest tam wszędzie, na każdym kroku i to dosłownie. Tablica, pomnik, cmentarz… Charakterystyczny znak kotwiczki, wmurowany w ścianę budynku. A jednocześnie wieżowce i drapacze chmur. Całe to miasto zdaje się mówić pamiętamy, ale idziemy dalej, do przodu. Tutaj tak płynnie historia łączy się ze współczesnością, iż trudno oprzeć się wrażeniu że to jedność. Współistnienie. Całość.

Jako Poznanianka powinnam nienawidzić Warszawy. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia skąd się wziął ten stereotyp, ale jak każdy stereotyp jest krzywdzący i zwyczajnie głupi. Ludzie są chyba wszędzie tacy sami i nie ma na nich jednej szczególnej reguły. Wszędzie jest ten sam pośpiech, te same problemy i te same zjawiska. Tylko wypowiadane z innym akcentem językowym.

Mimo wszystko czuję, że Warszawa jest takim miejscem w którym mogłabym zamieszkać. Może to kwestia tego, że przyjeżdżam tu raz na kilka lat, może tego że historia spotyka się z codziennością. Nie wiem. Wiem jednak ze jeśli los dałby mi szansę to będę miała sporo wątpliwości i pewnie mocno pokłócę się z Poznaniem. Bo gdzie żyć na co dzień skoro od zawsze moje serce mieszka w kilku miejscach na raz?

Submit a comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s