„Psalm stojących w kolejce”

Jest taki utwór, który dla mnie ma podwójne znaczenie. W kwietniu 1981 roku pojawia się spektakl „Kolęda nocka”, a w nim Krystyna Prońko, śpiewa utwór Ernesta Brylla „Psalm stojących w kolejce”. Cenzura doprowadziła, bardzo szybko, do zdjęcia spektaklu z afiszów teatralnych, jednak utwór w pamięci Polaków pozostał. Opisywał trud życia lat 70, tak słynne stanie w kolejkach, ale również napięcie, które zaczynali odczuwać już wszyscy. Coś miało się stać.

To co zaskakujące to fakt, że Krystynę Prońko ominęły jakiekolwiek represję, w związku z wykonywaniem tego utworu, a pamiętajmy że pod koniec roku 1981, dojdzie do wprowadzenia stanu wojennego. Pani Krystynie jednak nic się nie stało, komunizm się skończył, a utwór pozostał. I któregoś pięknego dnia, usłyszałam go na losowej playliście na Spotify. Coś zaiskrzyło.

Dla mnie osobiście, to spotkanie było jak dobry plaskacz w twarz. Nie znałam wtedy kontekstu historycznego tego utworu, więc odbiór miałam dosyć czysty. Wtedy pomyślałam sobie, że jest to utwór, w jakimś sensie, o wybitnej jednostce. O człowieku, który się wyróżnia, jest wyjątkowy, ale nie jest w stanie przebić się przez szarych, jednakowych ludzi, którzy go otaczają. Którzy są tacy sami – zmęczeni, zrezygnowani, bez ambicji, byle do 10 i od nowa. Którzy blokują, zamiast popchnąć do przodu. A ta osoba stoi pomiędzy nimi i nie może nic zrobić, tylko po prostu robić swoje. Jak mały krecik, tup, tup, tup.

W tej interpretacji, ten utwór to trochę mój hymn. Moje credo. Już tyle osób próbowało zablokować mój rozwój, nie ustępując mi miejsca w kolejce. Stali po szarość, gdy ja chciałam być kolorowa. Ale robiłam i robię swoje. Nie wierzę w to, że jestem wybitna, ale wierzę w to, że mogę inaczej. Bo „kiedyś te kamienie drgną, i polecą jak lawina, przez noc, przez noc, przez noc”.

Submit a comment

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s